Fluent Ensemble

Fluent Ensemble - duet powstał jesienią 2007 roku. Początkowo tworzyli go akordeonista Paweł Janas i saksofonista Wojciech Psiuk. Mimo krótkiej współpracy w 2008 roku zespół zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Akordeonowej w Giżycku i II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku. W 2009 roku I nagrodę na Mławskim Festiwalu Akordeonowym i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) oraz w 2011 roku I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie. W tym samym roku duet został zaproszony do występów w czasie XXI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanego przez instytucję “Silesia” oraz “Ogrodu Talentów” tworzonego przez stowarzyszenie “W stronę sztuki”.

Zespół miał okazję występować m.in. w czasie: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova”, Międzynarodowego Festiwalu „Perła Baroku”, Warszawskich Spotkań Muzycznych “sztuka dawna – sztuka nowa”, Letnich Koncertów na Grochowskiej w siedzibie Sinfonii Varsovii, Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Przeworsku, Festiwalu „Koncerty Urodzinowe Chopina”, Festiwalu „Tempus Paschale” i „Portretów Kompozytorów” organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich. Muzycy byli także gośćmi audycji Agaty Kwiecińskiej Five o'clock – w II programie Polskiego Radia.

W swoim repertuarze posiadają bardzo zróżnicowany program. Stanowią go m.in. transkrypcje, które muzycy sami dopasowują do możliwości swoich instrumentów. W kwietniu 2015 roku wydawnictwo Requiem Records wydało debiutancką płytę zespołu  o tytule „Small talks”. Jest to efekt kilkuletniej współpracy z kompozytorami nad nowym oryginalnym repertuarem na akordeon i saksofon, m. in. z: Dariuszem Przybylskim, Zbigniewem Bagińskim, Wojciechem Blecharzem, Rafałem Janiakiem, Mikołajem Majkusiakiem oraz Ignacym Zalewskim. Projekt ten został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu stypendialnego Młoda Polska.

Od listopada 2015 roku zespół tworzą akordeonista Maciej Frąckiewicz i saksofonista Wojciech Psiuk.


Maciej Frąckiewicz

Zwycięzca jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał PASZPORT POLITYKI „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.   

Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można takie nagrody jak:

II nagroda na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) (w duecie z Magdaleną Bojanowicz) (2008)

Nagroda Główna w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w Radziejowicach (2009)

I nagroda oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009)

I nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010)

Nagroda specjalna na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej  w Krakowie (w duecie z Magdaleną Bojanowicz) (2010)

I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (2010)

Nagroda Główna Międzynarodowy Konkurs Mutliinsptrumentalny GWK w Muenster (Miemcy) 2015

W 2008 roku był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków.

W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) – „New Talent”.

Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (u Klaudiusza Barana), HFM w Detmold (u Grzegorza Stopy), ESMUC w Barcelonie (u Inaki Alberdiego  i uczestniczył w kursach mistrzowskich w KONS w Wiedniu (Teodoro Anzellotti) w Landesakademii Ottweiler (Stefan Hussong, Mie Miki, Geir Draugsvoll) , oraz w Mozarteum w Salzbugu. W 2012 ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz w 2014 studia podyplomowe Konzertexamen w Hochschule fur Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy. Studiował również w ramach programu Socrates – Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego.

Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą; Ottweiler (Niemcy) oraz Salzburgu i Wiedniu (Austria), gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, T. Anzellotti, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, M. Rantanen, S. Hussong  czy J. Berger.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku), Paweł Szymański, Dariusz Przybylski, Cezary Duchnowski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka; prawykonał ponad 60 utworów.

W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w HFM Detmold. Otrzymał szereg stypendiów; w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy.

W czerwcu 2012 wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (koncert dyplomowy UMFC). Występował również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m.in. NOSPR) pod batutą m.in. Łukasza Borowicza, Jose Maria Florencio, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Renato Rivolty, Rubena Silvy, Lukasa Visa czy Young Chill Lee. Regularnie występuje  na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „La Folle Journee”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie na Ukrainie, Farinelli Festival    w Andrii (Włochy), „Musique au Leman” w Thonon Les Bains we Francji). Ostatnio między innymi występował z recitalami podczas Folefest w Lizbonie czy Latvian New Music Days w Rydze. Jest zapraszany jako juror podczas konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie.

Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.