Psiuk & Dębicz Duo

To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej duet z fortepianem, skupiający się na najciekawszych przykładach nurtu współczesnej muzyki klasycznej. Te rzadko wykonywane, światowe kompozycje na saksofon i fortepian w charakterystyczny sposób łączą jazzową żywiołowość i klasyczną subtelność. Wspólne zainteresowanie muzyką współczesną, które połączyło artystyczne ścieżki wykonawców, predysponuje ich do bycia jednym z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Muzycy są także członkami większego zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki współczesnej - #ENSEMBLE. Ich współpraca z kompozytorami jest świadectwem zainteresowania młodą polską twórczością.

Aleksander Dębicz

Wszechstronny pianista i improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych. Laureat licznych konkursów polskich i zagranicznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. W 2014 roku podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music Poland. Jego debiutancka płyta w barwach Warner Classics – „Cinematic Piano” – ukazuje jego pasję do muzyki filmowej i improwizacji oraz talent kompozytorski.

Urodzony we Wrocławiu Aleksander Dębicz  jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, będąc większości z nich laureatem, zdobywcą nagród specjalnych lub finalistą (m.in.: I miejsce oraz nagroda specjalna miasta Frankfurtu n/Odrą za najlepsze wykonanie utworów J. S. Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie/Frankfurcie n/O w 2000 roku, Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie sonaty Haydna na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie (Niemcy) w 2005 roku, laureat i zdobywca Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w 2006 roku).

Artysta doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Alexandera Braginskiego, Jana Jiraceka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego i in. Koncertował zarówno w Polsce, jak i zagranicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria).
Aleksander Dębicz występował między innymi: z orkiestrą Filharmonii we Wrocławiu, w Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Kameralnej nowej siedziby NOSPR w Katowicach, Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w Katowicach, w Ragusie – Ibli na Sycylii. Dwukrotnie (2006 i 2009) odbył tournée koncertowe po Rumunii, występując z recitalami w Bukareszcie i innych większych miastach tego kraju. W 2012 roku otworzył cykl koncertowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „Młode Talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2013 roku wystąpił z reczitalami Chopinowskimi m.in. w Łazienkach Królewskich oraz w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu w ramach festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. W 2014 roku wziął udział w koncercie w ramach Festiwalu Otwarcia nowej siedziby NOSPR w Katowicach.

Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współpracuje w wyróżniającymi się artystami młodego pokolenia m.in. z Wandą Franek (alt, Opera Narodowa w Warszawie), Marcinem Zdunikiem (wiolonczelista, laureat I nagrody 6. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie),  Wojciechem Psiukiem (saksofonista, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz zespołem #Ensemble. Współpracuje także z wieloma śpiewakami oraz z wokalistami ze sceny muzyki rozrywkowej. Bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej.